Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Film 0.22uF 100V PPS 10% (13 X 4 X 9mm) Radial 10mm 150C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Capacitance | 220 nF |
| Dielectric | PPS |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 4 mm |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Length | 13 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance of the product?
What is the maximum operating temperature?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.