Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2100Uf 500V |Kemet R745I2180400EJ
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 18 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Voltage Rating (DC) | 1.6 kV |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the voltage rating (AC) of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.