Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Film Capacitors 500volts 3900pF 5%
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 3.9 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Voltage Rating (DC) | 1.6 kV |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the film capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the voltage rating for both AC and DC of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.