Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R73QI1680SE30K
KEMET R73QI1680SE30K
| Part Number: | KEMET R73QI1680SE30K |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R73QI1680SE30K |
| Qty Available: | |
| Description: | Film Cap 6800 P00VDV Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R73QI1680SE30K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Film Cap 6800 P00VDV Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 6.8 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 5 mm |
| Height | 11 mm |
| Lead Pitch | 15 mm |
| Length | 18 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance of the film capacitor?
What is the dielectric material used in the capacitor?
What is the maximum and minimum operating temperature for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.