Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R73QI1680GY30K
KEMET R73QI1680GY30K
| Part Number: | KEMET R73QI1680GY30K |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R73QI1680GY30K |
| Qty Available: | |
| Description: | Film Cap 6800pF1000V T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R73QI1680GY30K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Film Cap 6800pF1000V T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 6.8 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 5 mm |
| Height | 11 mm |
| Lead Pitch | 15 mm |
| Length | 18 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance of the film capacitor?
What is the voltage rating of the film capacitor?
What is the termination type of the film capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.