Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R71MF2470DQ00J
KEMET R71MF2470DQ00J
| Part Number: | KEMET R71MF2470DQ00J |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R71MF2470DQ00J |
| Qty Available: | |
| Description: | Film Cap 0.047uF 420V |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R71MF2470DQ00J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Film Cap 0.047uF 420V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 47 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 4 mm |
| Height | 9 mm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Length | 13 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the physical dimensions of the film capacitor?
What is the product name and brand?
What is the capacitance and voltage rating of the film capacitor?
Are there any alternative names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.