Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R71MF2470CK00K
KEMET R71MF2470CK00K
| Part Number: | KEMET R71MF2470CK00K |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R71MF2470CK00K |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R71MF2470CK00K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 47 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 4 mm |
| Height | 9 mm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Length | 13 mm |
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the dielectric material used in the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.