Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R71MF2470AA00J
KEMET R71MF2470AA00J
| Part Number: | KEMET R71MF2470AA00J |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R71MF2470AA00J |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Film 0.047uF 420V PP 5% (13 X 4 X 9mm) Radial Wound 10mm 105C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-R71MF2470AA00J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Film 0.047uF 420V PP 5% (13 X 4 X 9mm) Radial Wound 10mm 105C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 47 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (AC) | 220 V |
| Voltage Rating (DC) | 420 V |
| Depth | 4 mm |
| Height | 9 mm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Length | 13 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the KEMET R71MF2470AA00J capacitor?
What are the distributor options for purchasing the KEMET R71MF2470AA00J capacitor?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.