Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Film 0.33uF 275VAC PP 10% 26.5 X 7 X 16mm RDL 22.5mm Loose in Box
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Capacitance | 330 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (AC) | 275 V |
| Voltage Rating (DC) | 560 V |
| Depth | 7 mm |
| Height | 6 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26.5 mm |
| Width | 15 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the capacitance of this film capacitor?
What is the maximum operating temperature of this capacitor?
What is the voltage rating for both AC and DC for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.