Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
.056Uf 250V |Kemet PHE426HK5560JR05
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 2 |
| Capacitance | 56 nF |
| Dielectric | PP |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (AC) | 160 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Height | 8 mm |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET PHE426HK5560JR05?
What is the maximum operating temperature of the KEMET PHE426HK5560JR05?
What is the voltage rating (AC) of the KEMET PHE426HK5560JR05?
What are the dimensions of the KEMET PHE426HK5560JR05?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.