Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 22 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 160 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Height | 4 mm |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 8 mm |
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET PHE426HK5220JR05?
What is the maximum operating temperature of the KEMET PHE426HK5220JR05?
What is the termination type of the KEMET PHE426HK5220JR05?
What are the dimensions of the KEMET PHE426HK5220JR05?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.