Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Film Capacitors 250V 0.0012uF 5% LS=7.5mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 1.2 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 160 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Height | 4 mm |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 8 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What are the technical specifications of the film capacitor?
What is the part number of the film capacitor?
Are there any distributor links for the film capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.