Passive Components > Capacitors > KEMET-P271HE102M250L
KEMET P271HE102M250L
| Part Number: | KEMET P271HE102M250L |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-P271HE102M250L |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Film Suppression Y2 0.001uF 1000VDC/250VAC Paper 20%( 13.5 X 3.9 X 7.5mm) Radial 10.2mm 100C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-P271HE102M250L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Film Suppression Y2 0.001uF 1000VDC/250VAC Paper 20%( 13.5 X 3.9 X 7.5mm) Radial 10.2mm 100C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 1 nF |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8532250010 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 3.9 mm |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 10.2 mm |
| Length | 13.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature?
What is the packaging type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.