Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Film 0.22uF 1000V PET 10% (26 X 9 X 18.5mm) Radial Plastic Rectangular Can 22.5mm 100C Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 220 nF |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Height | 18.5 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26 mm |
| Width | 9 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET MMK22.5224K1000D15L4TRAY capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the minimum operating temperature of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.