Passive Components > Capacitors > KEMET-MMK22-5156K63D16L4TRAY
KEMET MMK22.5156K63D16L4TRAY
| Part Number: | KEMET MMK22.5156K63D16L4TRAY |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-MMK22-5156K63D16L4TRAY |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Film 15uF 63V PET 10% Molded 22.5mm 100°C Tray |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-MMK22-5156K63D16L4TRAY Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Film 15uF 63V PET 10% Molded 22.5mm 100°C Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Capacitance | 15 µF |
| Dielectric | PET |
| Life (Hours) | 200000 hours |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Depth | 11 mm |
| Height | 21.5 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26 mm |
| Width | 11 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the distributor stock availability for this product?
What are the technical specifications of this product?
Are there any alternate names for this product or manufacturer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.