Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor, 15uF, 63VAC, 100VDC, 10%
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Capacitance | 15 µF |
| Dielectric | PET |
| Life (Hours) | 200000 hours |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 15.5 mm |
| Height | 24.5 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26 mm |
| Width | 15.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET MMK22.5156K100D19L4TRAY capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the minimum operating temperature of the capacitor?
What is the voltage rating for both AC and DC of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.