Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Film Capacitors 100volts 1.5uF 10% LS 22.5mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 100 |
| Capacitance | 1.5 µF |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 14.5 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26 mm |
| Width | 6.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
What is the stock availability of the product?
Who is the manufacturer of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.