Passive Components > Capacitors > KEMET-MMK22-5154K630D13L4TRAY
KEMET MMK22.5154K630D13L4TRAY
| Part Number: | KEMET MMK22.5154K630D13L4TRAY |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-MMK22-5154K630D13L4TRAY |
| Qty Available: | |
| Description: | Film Capacitor, Polyester, 630V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.15uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-MMK22-5154K630D13L4TRAY Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Film Capacitor, Polyester, 630V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.15uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 150 nF |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (AC) | 220 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Height | 14.5 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26 mm |
| Pitch | 22.5 mm |
| Width | 6.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the film capacitor?
What is the voltage rating of the film capacitor?
What is the tolerance of the film capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.