Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Film Capacitors 1000volts 0.15uF 10% 10% LS 22.5mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 150 nF |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Height | 16.5 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26 mm |
| Width | 7 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET MMK22.5154K1000D17L4TRAY film capacitor?
What is the maximum operating temperature of the KEMET MMK22.5154K1000D17L4TRAY film capacitor?
What is the minimum operating temperature of the KEMET MMK22.5154K1000D17L4TRAY film capacitor?
What is the voltage rating of the KEMET MMK22.5154K1000D17L4TRAY film capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.