Passive Components > Capacitors > KEMET-MMK22-5106K63D15L4
KEMET MMK22.5106K63D15L4
| Part Number: | KEMET MMK22.5106K63D15L4 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-MMK22-5106K63D15L4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Film 10uF 63V PET 10% (26 X 9 X 18.5mm) Radial 22.5mm 100°C |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-MMK22-5106K63D15L4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Film 10uF 63V PET 10% (26 X 9 X 18.5mm) Radial 22.5mm 100°C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Capacitance | 10 µF |
| Dielectric | PET |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 63 V |
| Depth | 9 mm |
| Height | 18.5 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26 mm |
| Pitch | 22.5 mm |
| Width | 9 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the dielectric material of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.