Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ceramic Capacitor, Ceramic, 100V, 10% +Tol, 10% -Tol, BR, 15% TC, 0.15uF, Through Hole Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Axial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 150 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 10 % |
| Diameter | 6.35 mm |
| Length | 12.7 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the termination type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.