Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-LDECB3100KA0N00
KEMET LDECB3100KA0N00
| Part Number: | KEMET LDECB3100KA0N00 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-LDECB3100KA0N00 |
| Qty Available: | |
| Description: | Film Capacitor, Polyethylene Naphthalate, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.1uF, Surface Mount, 1210 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-LDECB3100KA0N00 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Film Capacitor, Polyethylene Naphthalate, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.1uF, Surface Mount, 1210
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Dielectric Material | Polyester |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Capacitance | 100 nF |
| Dissipation Factor | 0.8 % |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8532250010 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 50 V |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.1082 mm |
| Length | 3.3 mm |
| Width | 2.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET LDECB3100KA0N00
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the film capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the capacitance tolerance of the capacitor?
What is the package type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










