Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-JSPGR43305000K
KEMET JSPGR43305000K
| Part Number: | KEMET JSPGR43305000K |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-JSPGR43305000K |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-JSPGR43305000K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Dielectric | PET |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 9 mm |
| Height | 17 mm |
| Lead Pitch | 27.5 mm |
| Length | 32 mm |
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the film capacitor?
What is the maximum operating temperature of the film capacitor?
What are the dimensions of the film capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.