Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-JSPGN4680DQ00K
KEMET JSPGN4680DQ00K
| Part Number: | KEMET JSPGN4680DQ00K |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-JSPGN4680DQ00K |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-JSPGN4680DQ00K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 6.8 µF |
| Dielectric | PET |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 11 mm |
| Height | 20 mm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26.5 mm |
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.