Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Feed Through Filter Cap 2x0 1 uF 250Vac / 440Vdc 25 A | KEMET FLLDH025A025I0
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Material | Metal |
| Mount | Flanges |
| Capacitance | 100 nF |
| Current Rating | 25 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Poles | 1 |
| Packaging | Bulk |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
