Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463DB393K1L2L
KEMET F463DB393K1L2L
| Part Number: | KEMET F463DB393K1L2L |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463DB393K1L2L |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Film Polyprop Rad |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463DB393K1L2L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Film Polyprop Rad
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 39 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 1.25 kV |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Voltage Rating (DC) | 1.25 kV |
| Height | 6 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26 mm |
| Width | 14.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
What is the description of the product?
Are there any alternate names for the brand KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.