Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463DB333M1L2Z
KEMET F463DB333M1L2Z
| Part Number: | KEMET F463DB333M1L2Z |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463DB333M1L2Z |
| Qty Available: | |
| Description: | Pizz Rohs-Prc |Kemet F463DB333M1L2Z |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463DB333M1L2Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pizz Rohs-Prc |Kemet F463DB333M1L2Z
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 33 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 1.25 kV |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Voltage Rating (DC) | 1.25 kV |
| Height | 6 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26 mm |
| Width | 14.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the film capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the lead diameter of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.