Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463DB333M1L2R
KEMET F463DB333M1L2R
| Part Number: | KEMET F463DB333M1L2R |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463DB333M1L2R |
| Qty Available: | |
| Description: | Ammo Rohs-Prc |Kemet F463DB333M1L2R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463DB333M1L2R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ammo Rohs-Prc |Kemet F463DB333M1L2R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 33 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Voltage Rating (DC) | 1.25 kV |
| Height | 6 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Length | 26 mm |
| Width | 14.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET F463DB333M1L2R?
What is the dielectric of the KEMET F463DB333M1L2R?
What is the maximum operating temperature of the KEMET F463DB333M1L2R?
What is the minimum operating temperature of the KEMET F463DB333M1L2R?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.