Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463AG122J2K0C
KEMET F463AG122J2K0C
| Part Number: | KEMET F463AG122J2K0C |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463AG122J2K0C |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Film Polyprop Rad |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-F463AG122J2K0C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Film Polyprop Rad
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 1.2 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 2 kV |
| Voltage Rating (AC) | 700 V |
| Voltage Rating (DC) | 2 kV |
| Height | 4 mm |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Length | 13 mm |
| Width | 9 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET F463AG122J2K0C film capacitor?
What is the maximum operating temperature of the KEMET F463AG122J2K0C film capacitor?
What is the termination style of the KEMET F463AG122J2K0C film capacitor?
What are the dimensions of the KEMET F463AG122J2K0C film capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.