Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bulk Rohs-Prc |Kemet F462AK103F1L2C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 10 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating | 1.25 kV |
| Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Voltage Rating (DC) | 1.25 kV |
| Height | 5 mm |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Length | 13 mm |
| Width | 11 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET F462AK103F1L2C?
What is the maximum operating temperature of the KEMET F462AK103F1L2C?
What is the termination type of the KEMET F462AK103F1L2C?
What are the dimensions of the KEMET F462AK103F1L2C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.