Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bulk Rohs-Prc |Kemet F462AK103F1L2A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 10 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Voltage Rating (DC) | 1.25 kV |
| Height | 5 mm |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Length | 13 mm |
| Width | 11 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET F462AK103F1L2A?
What is the maximum operating temperature of the KEMET F462AK103F1L2A?
What is the voltage rating (DC) of the KEMET F462AK103F1L2A?
What are the dimensions of the KEMET F462AK103F1L2A?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.