Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6800Pf 1000V |Kemet F462AG682M1K0L
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 6.8 nF |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Height | 4 mm |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Length | 13 mm |
| Width | 9 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET F462AG682M1K0L capacitor?
What is the maximum operating temperature of the KEMET F462AG682M1K0L capacitor?
What is the minimum operating temperature of the KEMET F462AG682M1K0L capacitor?
What is the voltage rating of the KEMET F462AG682M1K0L capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.