Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
.150Uf 400V |Kemet F461BE154G400R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 150 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 2 % |
| Voltage Rating (AC) | 220 V |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Height | 12.5 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 15 mm |
| Length | 18 mm |
| Width | 5.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET F461BE154G400R?
What is the maximum operating temperature of the KEMET F461BE154G400R?
What is the termination type of the KEMET F461BE154G400R?
What are the dimensions of the KEMET F461BE154G400R?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.