Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH107M016AE3EA
KEMET ESH107M016AE3EA
| Part Number: | KEMET ESH107M016AE3EA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH107M016AE3EA |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor, Aluminum Electrolytic, Non Solid |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH107M016AE3EA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor, Aluminum Electrolytic, Non Solid
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 100 µF |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Ripple Current | 135 mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Diameter | 6 mm |
| Height | 11 mm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET ESH107M016AE3EA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the case/package type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.