Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH106M400AL3AA
KEMET ESH106M400AL3AA
| Part Number: | KEMET ESH106M400AL3AA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH106M400AL3AA |
| Qty Available: | |
| Description: | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, Through Hole Mount,... |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH106M400AL3AA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, Through Hole Mount,...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 10 µF |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Ripple Current | 97 mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Diameter | 13 mm |
| Height | 20 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the diameter of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.