Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH106M250AH2EA
KEMET ESH106M250AH2EA
| Part Number: | KEMET ESH106M250AH2EA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH106M250AH2EA |
| Qty Available: | |
| Description: | 10 U 250V |Kemet ESH106M250AH2EA |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH106M250AH2EA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10 U 250V |Kemet ESH106M250AH2EA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 10 µF |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Ripple Current | 75 mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Diameter | 10 mm |
| Height | 15 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the capacitance of this product?
What is the voltage rating of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.