Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH106M063AC3DA
KEMET ESH106M063AC3DA
| Part Number: | KEMET ESH106M063AC3DA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH106M063AC3DA |
| Qty Available: | |
| Description: | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, Through Hole Mount, RADIAL... |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH106M063AC3DA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, Through Hole Mount, RADIAL...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 10 µF |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Ripple Current | 55 mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Diameter | 5 mm |
| Height | 11 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
Documentation for KEMET KEMET ESH106M063AC3DA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the capacitor?
Are there any alternate parts available for this capacitor?
Who are the authorized distributors for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.