Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH105M400AG3AA
KEMET ESH105M400AG3AA
| Part Number: | KEMET ESH105M400AG3AA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH105M400AG3AA |
| Qty Available: | |
| Description: | Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 400V 1.0uF 105C 2k Hour Radial |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-ESH105M400AG3AA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 400V 1.0uF 105C 2k Hour Radial
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 1 µF |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Ripple Current | 20 mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Diameter | 8 mm |
| Height | 11 mm |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand of the item?
What are the technical specifications of the capacitor?
Are there any alternative products available?
Where can I purchase this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.