Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10UF 15V 10% C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 6032-28 |
| Capacitance | 10 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.5 Ω |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 3.2 mm |
| Length | 6 mm |
Documentation for KEMET KEMET CWR11HK106KB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for KEMET CWR11HK106KB?
What are some of the alternate names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.