Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
15UF 25V 10% H
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Capacitance | 15 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 3.81 mm |
| Length | 7.24 mm |
Documentation for KEMET KEMET CWR09KC156KCB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET CWR09KC156KCB?
What is the tolerance of the KEMET CWR09KC156KCB?
What is the maximum operating temperature of the KEMET CWR09KC156KCB?
What is the minimum operating temperature of the KEMET CWR09KC156KCB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.