Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
33UF 15V 10% H
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Capacitance | 33 µF |
| Dissipation Factor | 8 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 900 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 3.81 mm |
| Length | 7.24 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the minimum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.