           All Parts > Passive Components > Capacitors > KEMET-CSR33G565KP
KEMET CSR33G565KP
Part Number: KEMET CSR33G565KP
Manufacturer: KEMET
Part Type: All Parts > Passive Components > Capacitors > KEMET-CSR33G565KP
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 5.6uF 50V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial (0.1%FR) 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET CSR33G565KP Available.
Cap Tant Solid 5.6uF 50V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial (0.1%FR) 125°C Bulk