Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.6PF 200V .5PF
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 3.6 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Axial |
| Diameter | 2.29 mm |
| Length | 4.06 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET CCR75CK3R6DR?
What is the dielectric of the KEMET CCR75CK3R6DR?
What is the maximum operating temperature of the KEMET CCR75CK3R6DR?
What are the dimensions of the KEMET CCR75CK3R6DR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.