Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
.01UF 50V 10%
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 10 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 2.29 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 7.37 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET CCR06CG103KS capacitor?
What is the dielectric of the KEMET CCR06CG103KS capacitor?
What is the maximum operating temperature of the KEMET CCR06CG103KS capacitor?
What is the minimum operating temperature of the KEMET CCR06CG103KS capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.