Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1200PF 100V 5%
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 1.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 2.29 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET CCR05CG122JPV?
What is the maximum operating temperature for the KEMET CCR05CG122JPV?
What is the tolerance of the KEMET CCR05CG122JPV?
What is the lead pitch of the KEMET CCR05CG122JPV?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.