Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-C954PF44680ZA2X
KEMET C954PF44680ZA2X
| Part Number: | KEMET C954PF44680ZA2X |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-C954PF44680ZA2X |
| Qty Available: | |
| Description: | C 6.8uF Polypropylene Film Capacitor 450 V ac +/-10% 35mm | KEMET C954PF44680ZA2X |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-C954PF44680ZA2X Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
C 6.8uF Polypropylene Film Capacitor 450 V ac +/-10% 35mm | KEMET C954PF44680ZA2X
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 6.8 µF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Termination | Stud |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 450 V |
| Length | 78 mm |
Documentation for KEMET KEMET C954PF44680ZA2X
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance of the film capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
