Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
C 5uF Polypropylene Film Capacitor 450 V ac +/-10% 25mm | KEMET C954PF44500ZA1X
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 5 µF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Termination | Stud |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 450 V |
| Length | 78 mm |
Documentation for KEMET KEMET C954PF44500ZA1X
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET C954PF44500ZA1X capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the minimum operating temperature of the capacitor?
What is the voltage rating of the KEMET C954PF44500ZA1X capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
