Passive Components > Capacitors > KEMET-C4CAWUC3100AA1J
KEMET C4CAWUC3100AA1J
| Part Number: | KEMET C4CAWUC3100AA1J |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C4CAWUC3100AA1J |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Film Capacitor, 0.1 uF, 630 V, 2 kV, ± 5%, Metallized PP, Axial Leaded, Through Hole |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C4CAWUC3100AA1J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Film Capacitor, 0.1 uF, 630 V, 2 kV, ± 5%, Metallized PP, Axial Leaded, Through Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Axial |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | PP |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 100 nF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5 % |
| Diameter | 20.5 mm |
| Length | 33 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.