Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-C4ASPBU3470A3GJ
KEMET C4ASPBU3470A3GJ
| Part Number: | KEMET C4ASPBU3470A3GJ |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-C4ASPBU3470A3GJ |
| Qty Available: | |
| Description: | Film Capacitor, Polypropylene, 1200V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.47uF, Through Hole Mount |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > KEMET-C4ASPBU3470A3GJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Film Capacitor, Polypropylene, 1200V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.47uF, Through Hole Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Capacitance | 470 nF |
| Dielectric | PP |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (AC) | 1.2 kV |
| Voltage Rating (DC) | 1.2 kV |
| Depth | 22 mm |
| Lead Diameter | 1.2 mm |
| Lead Pitch | 27.5 mm |
| Length | 32 mm |
Documentation for KEMET KEMET C4ASPBU3470A3GJ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the mounting type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


