Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Capacitance | 33 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 3.81 mm |
| Length | 7.62 mm |
FAQ’s
What is the case/package of the KEMET C330C333K2R5CATR capacitor?
What is the capacitance of the KEMET C330C333K2R5CATR capacitor?
What is the dielectric of the KEMET C330C333K2R5CATR capacitor?
What are the dimensions of the KEMET C330C333K2R5CATR capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.